Co to jest BLW i kiedy zacząć?

Przed Tobą rozszerzanie diety, a Ty nie masz pojęcia jak zacząć wprowadzać stałe posiłki do diety malucha? Zastanawiasz się co właściwie oznacza tajemniczy skrót BLW? Tak naprawdę to nie jest jakaś nowa metoda karmienia dziecka. BLW istnieje od zawsze (zapytaj babci laughing) Po prostu wcześniej nie było tej nazwy. A taki naturalny sposób karmienia znany jest od lat! 

Rozszerzanie diety metodą BLW

Co to jest BLW?

Rozszyfrujmy tajemniczy skrót BLW!

 

BLW czyli Bobas Lubi Wybór

To metoda wprowadzenia stałego pokarmu do diety niemowlęcia, które do tej pory było karmione tylko mlekiem. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, dziecko  samo rączkami wybiera i zjada odpowiednio przygotowane jedzenie. W książce “Bobas Lubi Wybór”, która jest biblią BLW, autorki Gill Rapley i Tracey Murkett opisują tę metodę żywienia jako naturalną i instynktowną.

Pamiętaj, że posiłki na początku rozszerzania diety nie mają na celu zastąpić mleko matki czy mleka modyfikowanego. Są podawane po to, aby dziecko zaczęło się zapoznawać ze stałymi pokarmami. 

BLW to nie tylko samodzielne jedzenie dziecka. Ważne jest też TWOJE ZAUFANIE, którym musisz obdarzyć dziecko, bo ono wie najlepiej, ile i co powinno w danym momencie zjeść. Musisz nauczyć się zaakceptować wybór swojego bobasa i to, że pewnego dnia zje…. wielkie nic!

Twoim zadaniem jest podać dziecku w odpowiedniej formie pełnowartościowe posiłki, a Mały Smakosz będzie sobie wybierał, uczył się konsystencji faktur i kształtów… no i czasem coś wsadzi do buzi i zje. Takie początki laughing  Twoje dziecko do tej pory piło tylko mleko i nie wie, że jedzenie ma różne kształty, faktury i smaki – nie wie nic. Daj mu czas i nie złość się na wyrzucanie jedzenia.

Dziecko to nie mały dorosły

BLW nie oznacza, że dziecko w pierwszym dniu je dokładnie to, co Ty. Jeśli Twoja dieta jest bogata w produkty przetworzone, sól, cukier czy potrawy smażone, to z całą pewnością nie jest odpowiednia dla małego dziecka – wręcz szkodliwa. Rozszerzanie diety niemowlaka, który przez pierwsze kilka miesięcy był karmiony tylko mlekiem, zaczynamy od najprostszych posiłków. Jedzenie powinno być lekkie i przygotowane w odpowiedni sposób.

Jeśli do tej pory gotowałaś zupy na gotowych kostkach z nibymięsem, a spaghetti z torebki, to być może właśnie teraz jest dobry czas na zmianę nawyków i przyzwyczajeń?

BLW to też wspólne posiłki przy stole, dlatego warto przyjrzeć się menu całej rodziny. Jeśli nauczysz się gotować bez wspomagaczy typu “sos z torebki”, “przyprawa w płynie”, to możecie razem cieszyć się zdrowymi posiłkami przy stole.

Od kiedy zacząć BLW?

Jak rozpoznać, że to TEN dobry moment, aby rozpocząć BLW?

 

Poznaj 3 oznaki gotowości do rozszerzania diety, które pojawiają się właśnie w okolicach 6 miesiąca (rzadko wcześniej):

Dziecko potrafi samodzielnie usiąść (lub z niewielką pomocą rodziców).

Dziecko potrafi wyciągać rączki, przyciągać przedmioty i celnie wkładać je do ust.

Dziecko potrafi żuć i przeżuwać.

Jak było u nas?

 

Gdy Lila osiągnęła odpowiedni wiek i była gotowa na rozszerzenie diety, to NIE NIE NIE – nie zaczęłam od BLW, bo wtedy zbyt mało o tym wiedziałam. Kilka lat temu nie było aż tylu informacji na temat rozszerzania diety. U nas był mix. W wieku około 8 miesięcy Lila jadła “drugie danie” sama, a zupę czy kisiel podawałam łyżeczką, bo wtedy czułam, że tak jest lepiej i dla niej i dla mnie laughing Potem Lila coraz częściej samodzielnie jadła gęste zupy (do tej pory tylko takie akceptuje) i małymi kroczkami, nauczyła się sama posługiwać sztućcami.

Jak widzisz nie taki diabeł straszny. I jeśli zdecydujesz się na BLW, to wcale nie oznacza, że nie możesz czasami karmić łyżeczką. BLW to coś więcej niż samodzielne jedzenie pokarmu przez dziecko – to również ogromne zaufanie, odwaga i wspólne posiłki przy stole. 

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza

Nie wiesz jak ogarnąć zdrowe żywienie malucha? Do tej pory nie odżywiałaś się zbyt dobrze, ale przyszedł czas rozszerzania diety i marzysz, aby zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny? Jeśli tak, to ten ebook jest dla Ciebie!

E-BOOK „Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza – BLW” zawiera:

  • w sumie 50 przepisów (śniadanie, przekąski, zupy, obiady, kolacje, desery) dla maluchów / starszaków / rodziców
  • przejrzyste zdjęcia
  • cenne wskazówki
  • wstęp z ważnymi informacjami
  • odpowiedzi na najczęstsze pytania moich czytelniczek
  • informacje „jak gotować dla całej rodziny”
  • przepisy na domowe słodycze bez dodatku cukru rafinowanego ( i innych słodzideł), które możesz podać nawet niemowlakowi

 

 

ebook przepisy blw dla dzieci

Powyższe informacje pochodzą z książki i moich osobistych doświadczeń. 

Książka: Gill Rapley, Tracey Murkett “Bobas Lubi Wybór”

%d bloggers like this: