Jak zacząć  BLW?

Co podać maluchowi?

Przed Tobą niezapomniane przeżycie – Twój bobas po raz pierwszy spróbuje zjeść coś innego niż mleko. Pierwszy posiłek to zapoznanie się z produktami i może wyglądać zupełnie inaczej niż sobie wyobrażasz laughing Musisz uzbroić się w cierpliwość i zaufać dziecku, które krok po kroku nauczy się samodzielnie jeść. Jak zacząć BLW i nie zwariować? Zobacz, jakie akcesoria są potrzebne i poznaj zasady bezpieczeństwa.
Ostatni post serii BLW to plusy i minusy karmienia metodą BLW.
blw plusy i minusy

BLW – czas, start!

Jak zacząć BLW?

 

Przed podaniem pierwszego jedzenia, upewnij się, że Twój maluch jest wyspany, wypoczęty i ogólnie w dobrym humorze. Jeszcze jedna ważna rzecz: dziecko musi być najedzone mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Tak – wiem, my nie zasiadamy do stołu syci, natomiast dziecko nie powinno być głodne. Trzydzieści minut po mleku to odpowiedni czas. Pierwszy kontakt z takim “prawdziwym” jedzeniem, to nie będzie zaspokajanie głodu tylko zabawa: gryzienie, wąchanie, miażdżenie i ROZRZUCANIE. Dziecko jeszcze nie ma pojęcia o tym, że to, co za chwilę włoży do buzi, służy do zaspokojenia głodu. Dlatego dobry nastrój malucha i lekkie (!) uczucie głodu, to większa ochota na eksperymentowanie z jedzeniem.

Przydatne akcesoria BLW

Jest kilka akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią posiłki Małego Smakosza:

✅ Krzesełko. Polecam najprostsze, bez żadnych zakamarków, udziwnień, pikowań itd. Kupiłam Lilce krzesełko w IKEA i uwierz mi, jest naprawdę świetne! Jedyne czego mu brakuje to podnóżka, ale i z tym sobie poradziliśmy. Wystarczy jeden panel podłogowy i sprawa załatwiona! Tak sobie poradziliśmy w 2014 roku tongue-out

 

✅ Fartuszek, który powinien mieć długie rękawy, kieszonkę na dole (tam wpadnie duuuużo jedzenia), miękki i nieprzemakalny materiał. To już kolejny argument, żeby zrobić wyjazd do IKEA 🙂

 

✅ Sztućce / Talerze

Na początku nie są potrzebne, bo maluch będzie odkrywał jedzenie rękami, a talerz wyrzucał. Pozwól mu na to, bo na dobre maniery przyjdzie czas za kilka miesięcy.

 

✅ Kubki

Zwykły kubek lub kubeczek DOIDY.

✅ Stare gazety, cerata.

Dobrym pomysłem, aby zniwelować problem bałaganu jest rozłożenie ceraty/ gazet pod krzesełkiem. Jeśli zaczynasz rozszerzanie diety w sezonie wiosenno-letnim, to możesz zrobić to na tarasie lub balkonie. Jeśli masz psa, to sama zobaczysz, że świetny z niego pomocnik laughing

Pierwszy posiłek BLW

Zasady bezpieczeństwa

Ważna jest odpowiednia pozycja (dla bezpieczeństwa maluch powinien siedzieć w krzesełku lub na kolanach opiekuna).

Duże kawałki – jeśli podajesz np. marchewkę, buraka czy ogórka, krój je w długie słupki, aby dziecku było łatwiej złapać i włożyć do buzi.

Kawałek skórki ułatwi trzymanie w rączce i np. z umytego banan nie zdejmuj całej skórki tylko zostaw tak, aby wystawał tylko kawałek miąższu.

Co podać?

Pierwszy posiłek BLW

 

Zaczynamy od warzyw i owoców, które należy odpowiednio przygotować – ugotować tak, aby się nie rozpadały i pokroić w długie słupki. Pamiętaj, że pierwszy posiłek to zabawa i nauka. Dziecko jeszcze nie wie, że można coś dotykać i równocześnie zjadać. Pozwól więc na miażdżenie i rozrzucanie jedzenia. Przygotuj proste “dania”, a po jakimś czasie zacznij serwować złożone posiłki np. kaszę z warzywami czy pulpeciki.

Jeśli maluch mógłby zjeść coś z Twojego talerza, byłoby idealnie! Dziecko jest świetnym obserwatorem i uwielbia naśladować dorosłych. Rozszerzanie diety dziecka, to świetna okazja na rewolucje w kuchni! Wystarczy kilka małych zmian, inne podejścia do gotowania, aby cieszyć się wspólnym posiłkiem przy stole.

 

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Nie wiesz jak ogarnąć zdrowe żywienie malucha? Do tej pory nie odżywiałaś się zbyt dobrze, ale przyszedł czas rozszerzania diety i marzysz, aby zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny? Jeśli tak, to ten ebook jest dla Ciebie!

E-BOOK „Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza – BLW” zawiera:

  • w sumie 50 przepisów (śniadanie, przekąski, zupy, obiady, kolacje, desery) dla maluchów / starszaków / rodziców
  • przejrzyste zdjęcia
  • cenne wskazówki
  • wstęp z ważnymi informacjami
  • odpowiedzi na najczęstsze pytania moich czytelniczek
  • informacje „jak gotować dla całej rodziny”
  • przepisy na domowe słodycze bez dodatku cukru rafinowanego ( i innych słodzideł), które możesz podać nawet niemowlakowi

 

 

ebook przepisy blw dla dzieci

Wszystkie informacje pochodzą z książki i moich osobistych doświadczeń. 

Książka: Gill Rapley, Tracey Murkett “Bobas Lubi Wybór”

%d bloggers like this: