Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety malucha to niesamowita przygoda, ale jeśli mamy z tym styczność po raz pierwszy, to oprócz radości z okazji nowego etapu w życiu dziecka, pojawi się też sporo wątpliwości i pytań. Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: KIEDY ZACZĄĆ? Masz mętlik w głowie, bo dalej nie wiesz czy po 4 miesiącu czy po 6? Zaraz Ci wszystko wyjaśnię! Czytaj dalej.

Dlaczego rozszerzamy dietę niemowlakowi?

Zaczniemy od początku. Dlaczego w ogóle rozszerzamy dietę? Ponieważ zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta. Przewód pokarmowy dziecka dojrzewa i może przyjmować inne produkty niż mleko. Musimy uzupełnić składniki odżywcze. Rozszerzamy dietę po to, aby stopniowo przejść z mleka na pokarmy stałe. Po to, aby zapoznać dziecko z innymi smakami i konsystencjami. Nie rozszerzamy diety po to, aby dziecko dłużej spało – podanie kaszki na noc nie sprawi, że Twój maluch prześpi całą noc bez pobudki. Niestety – taka prawda wink
kiedy zacząć rozszerzanie diety

Kiedy zaczynamy rozszerzać dietę niemowlakowi?

Polskie zalecenia mówią, że rozszerzanie diety należy rozpocząć pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Jednocześnie według tych zaleceń najlepiej karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Jednak nie ma rekomendacji na rozszerzanie diety zaraz po 4 miesiącu życia. Nie sugeruj się tym, że na etykiecie słoiczków dla dzieci jest napisane „po 4 miesiącu”. 

Amerykańska Akademia Pediatrii jak i WHO mówią o tym, że dziecko jest gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia (i nie ważne, czy niemowlę jest karmione piersią czy butelką).

 

Oprócz odpowiedniego wieku, dziecko powinno także wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety.

kiedy zacząć rozszerzanie diety

Jakie są oznaki gotowości dziecka do rozszerzania diety?

 

Warto poczekać na oznaki gotowości, bo ukończenie 6 miesięcy nie oznacza, że już na drugi dzień musisz podać pierwsze warzywo. Rozszerzanie diety dziecka powinno się zacząć po 6 miesiącu i wtedy kiedy dziecko będzie na to gotowe.

Jak rozpoznać TEN moment? Oznaki gotowości do rozszerzania diety:

  • dziecko potrafi samodzielnie usiąść (lub z niewielką pomocą rodziców)
  • dziecko potrafi wyciągać rączki, przyciągać przedmioty i celnie wkładać je do ust
  • dziecko potrafi żuć i przeżuwać
  • dziecko jest zainteresowane jedzeniem
rozszerzanie diety

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym gotowaniu dla najmłodszych, sięgnij po moje e-booki. Znajdziesz w nich kreatywne i sprawdzone przepisy, które Twój maluch pokocha.

Kliknij tutaj i przejdź do sklepu. Zamów swój egzemplarz już dziś, by rozpocząć kulinarne odkrywanie z dzieckiem.

ebook blw

Literatura

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014.https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf Carlos Gonzalez „Moje dziecko nie chce jeść” Gill Rapley, Tracey Murkett „Bobas lubi wybór” http://www.espghan.org/