Plusy i minusy BLW

Plusy i minusy BLW, które musisz znać, zanim zaczniesz rozszerzanie diety tą metodą. Dlaczego? Bo zaoszczędzisz sobie wiele nerwów laughing Przekonasz się też, że niektóre sytuacje są normalne, wręcz nieuniknione i „wszyscy tak mają”. Aby wychować Małego Smakosza, musisz pogodzić się z tym, że na początku nie ominie Cię ogromny bałagan, a jedzenie dla dziecka to przede wszystkim świetna zabawa. Twój Bobas na pewno pokaże Ci, że makaron z sosem jest idealną maseczką nawilżającą na twarz.  Jesteś gotowa na poznanie plusów i minusów BLW?
kiedy zacząć rozszerzanie diety

Plusy i minusy BLW

Dlaczego warto wybrać BLW?

 

Biorąc aktywny udział w rodzinnym posiłku, dziecko doświadczy wiele radości, bo będzie samo kontrolować co je i ile je. Maluch z przyjemnością uczy się nowych smaków, faktur i konsystencji. Samodzielny posiłek w gronie najbliższych to niesamowite i wspaniałe przeżycie dla malucha.

Niemowlęta uwielbiają odkrywać przedmioty i  jedzenie używając rąk i ust. Jeśli dziecko je samodzielnie to podąża za instynktem i odnajduje swoje własne tempo.

Podając obiad zmiksowany na papkę, wszystkie smaki zmieszane są razem, a cały posiłek przybiera jeden kolor np. czerwony (zmiksowany burak z marchewką, mięsem, ziemniakami, pietruszką). Niemowlęta, które jedzą samodzielnie uczą się jak wyglądają, pachną i jaką mają konsystencje poszczególne warzywa.

Podnoszenie jedzenia uczy koordynacji ruchowej. Przeżuwanie pokarmu rozwija mięśnie twarzy (bardziej niż przełykanie papek).

Dzieci są włączane we wspólne jedzenie posiłków przy stole, jedzą to samo co reszta rodziny i naśladują zachowania innych. To wpływa na przyjazną atmosferę przy stole i pozytywne relacje.

Niepotrzebne są zabawy przy jedzeniu, nie musisz wymyślać sposobów, aby zachęcić malucha do zjedzenia. BLW to również poszanowanie decyzji dziecka, które decyduje CO, KIEDY i ILE chce zjeść.

Podsumowując PLUSY

✅ proste posiłki

✅wspólny posiłek z dzieckiem przy stole. Wszyscy jedzą razem, więc rodzicom obiad na pewno nie wystygnie!

✅przyjemność – dzieci, które same jedzą z radością czekają na kolejny posiłek

✅dziecko uczy się jak pachną, smakują i jaką fakturę mają różne rodzaje jedzenia (gdy karmimy łyżeczką wszystkie smaki są wymieszane w jedną pulpę)

✅dziecko ćwiczy koordynację ruchową i zręczność

✅dziecko pozytywnie nastawia się do jedzenia, ponieważ bez zmuszania jest to dla niego przyjemne = bezstresowe posiłki, dzięki temu maleje prawdopodobieństwo pojawienia się takich problemów jak odmawianie jedzenia lub żywieniowe fobie

✅samodzielne jedzenie jest przyjemne więc wybrzydzanie i odmawianie zdarza się zdecydowanie rzadziej

✅dziecko jest bardziej otwarte na nowe smaki

Minusy

✅ bałagan. Dużo bałaganu! Ale z tym sobie można poradzić, przymknąć oko i na spokojnie przeczekać ten moment, który trwa dosłownie chwilkę. Po kilku miesiącach / latach na pewno będziesz to miło wspominać – z uśmiechem na twarzy i z ciepłem na sercu.

Jeśli chodzi o minusy, to więcej nie znam. Naprawdę – nie chcę Cię oszukiwać, ani koloryzować BLW, ale z ręką na sercu (moim zdaniem) nie ma więcej minusów. A ten jeden malutki minus, który jest nieunikniony to naprawdę niewiele w porównaniu z tym, co Twój bobas może zyskać dzięki samodzielnemu i zdrowemu jedzeniu przy stole z całą rodziną. Bo BLW to też rewolucja w menu całej rodziny. Jeśli dotychczas sięgaliście po kiepskie produkty, a Wasza dieta była uboga w warzywa i owoce, to idealny moment na rewolucje w kuchni.

Już znasz wszystkie plusy i minusy BLW, to teraz czas na rozpoczęcie przygody! Ale jak zacząć? O tym przeczytasz w kolejnym poście.

jak zacząć BLW

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym gotowaniu dla najmłodszych, sięgnij po moje e-booki. Znajdziesz w nich kreatywne i sprawdzone przepisy, które Twój maluch pokocha.

Kliknij tutaj i przejdź do sklepu. Zamów swój egzemplarz już dziś, by rozpocząć kulinarne odkrywanie z dzieckiem.

ebook blw

Wszystkie informacje pochodzą z książki i moich osobistych doświadczeń. 

Książka: Gill Rapley, Tracey Murkett „Bobas Lubi Wybór”