Kakao to napój mojego dzieciństwa. Wtedy robiłam tak: kupowałam słodki proszek, najlepiej z królikiem na opakowaniu (takie markowe kakao, no przecież, że najlepsze!) do tego mleko krowie – podgrzać, wymieszać i gotowe. Proste. A teraz? Żeby wybrać mleko to trzeba się trochę zastanowić. My nie używamy mleka krowiego, więc odpada kupienie kartonika z białym płynem. Musimy zrobić mleko roślinne w domu. Oprócz tego potrzebujemy prawdziwego kakao – nie czekoladowego proszku z cukrem i E witaminami. Kakao przyrządzamy tylko z gorzkiego proszku!

Przepis na domowe kakao

Składniki
mleko (u mnie jaglane)
kakao 
coś do osłodzenia (daktyle, syrop klonowy lub cukier kokosowy)
 
Wykonanie

Jak zrobić mleko jaglane?
Składniki
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
2 szklanki wody źródlanej
Wykonanie
Ugotowaną kaszę miksujemy z wodą. Przelewamy przez sitko. Gotowe!

 Do małej miseczki wlewam odrobinę mleka, wsypuję kakao i dodaję syrop klonowy. Całość mieszam do połączenia składników i wlewam do ciepłego mleka.

Zamień SKLEPOWE na DOMOWE 

Dlaczego warto zrobić domowe kakao z gorzkiego proszku? Skład napoju kakaowego jest przerażający, bo 80% to cukier. Nie daj się nabrać, że jest to doskonałe źródło witamin i minerałów. Tak naprawdę jest to cukier z domieszką kakao. Szkoda zapychać nim małe brzuszki. Przygotuj prawdziwe kakao i sama zadecyduj czym i ile posłodzisz.

Co Lila jadła?

Zobacz więcej wpisów

Lubisz Lady Och Mistrzyni?

TAK! Oczywiście 🙂

Masz ochotę na coś słodkiego?

TAK! chętnie zobaczę domowe słodycze 🙂
%d bloggers like this: