Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW
Jak gotować dla dzieci?
BYĆ MOŻE JESTEŚ TERAZ W MOMENCIE, W KTÓRYM JA BYŁAM KILKA LAT TEMU
Po urodzeniu córki, będąc świeżo upieczoną mamą, szukałam wiedzy, która pozwoliłaby mi na zmianę moich nawyków żywieniowych, a potem przekazaniu (już tych dobrych) córce. Dziecko jest uważnym obserwatorem, wszystko naśladuje – to, co jemy też. Gdy zbliżał się moment rozszerzenia diety, zastanawiałam się, jak wpoić dobre zasady żywienia i wychować Małego Smakosza. Niestety ani telewizja (reklamy kaszek i jogurcików dla dzieci), ani otoczenie („Daj troszkę czekoladki polizać”, „Nie przesadzaj”) w tym postanowieniu nie pomagały.
Trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce. Przecież pierwsze 1000 dni to kluczowy moment, żeby zaprogramować zdrowie dziecka (źródło: www.1000dni.pl). Ale zanim zaczniemy wymagać od swojej pociechy, aby jadła ze smakiem marchewkę i sałatę, sami musimy czerpać radość z jedzenia tych warzyw.
Nieprawdopodobne?
Wiele osób mnie pyta, jak to możliwe, że Lila pije wodę, pokochała domowe słodycze i zjada obiad z dokładką? Nasza droga do sukcesu nie była łatwa, bo wszystko robiliśmy inaczej – podobno “na przekór”. Na początku musieliśmy zacząć zmiany od siebie, a to wymagało poświęcenia, zaangażowania i czasu.
Rozszerzanie diety zacznij dobrze
Oczywiście nie dam Ci gwarancji, że Twoje dziecko będzie również zajadać się pietruszką i szparagami popijając to wszystko koktajlem z jarmużu.
Pamiętaj tylko, że przez pierwsze lata masz wpływ na żywienie swojego malucha. Nie zmarnuj tej szansy! Rozszerzanie diety zacznij dobrze.
Unikaj cukru, soli, produktów przetworzonych, podawaj dużo warzyw i owoców. Do picia wybierz wodę. Nie kupuj wszystkich produktów stworzonych „specjalnie dla dzieci” – czytaj składy.
Dobre rady dla Ciebie
Jemy to samo
Gotowe kaszki to nie obowiązek
Zamień sklepowe na domowe!
Dziecko to nie mały dorosły!
Jeśli dieta dorosłych zawiera mało owoców i warzyw, zbyt dużo cukru i soli, jest ciężkostrawna i bogata w tłuszcze zwierzęce = nie nadaje się dla małego dziecka.
Przygotowując posiłki dla dzieci warto pamiętać o tym, aby nie przenosić swoich przyzwyczajeń i uprzedzeń do diety dziecka.
Rewolucje w kuchni
Rozszerzanie diety Małego Smakosza to idealny moment na przyjrzenie się swojej diecie. Wiele osób przyznaje, że rozszerzanie diety dziecka to rewolucja na talerzu całej rodziny.
I tak naprawdę to mały człowiek rozszerza dietę wszystkim domownikom, bo np. kupujemy warzywa, których nigdy nie jedliśmy. Sięgamy po nowe produkty, mamy ochotę eksperymentować, zaczynamy czytać etykiety, szukamy zdrowszych zamienników, a nawet odkrywamy inne sposoby przyrządzania dań.