Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Jak gotować dla dzieci? Czy trzeba gotować specjalne obiadki? Jak zrobić kaszkę? Czy trzeba kupować kaszki dla dzieci? A co ze słodyczami?
Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW
Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Jak gotować dla dzieci?

Pierwszy posiłek niemowlaka to ważne i dość stresujące wydarzenie dla całej rodziny (szczególnie jeśli chodzi o rozszerzanie diety naszego pierwszego dziecka!). Choć przygotowanie pierwszych posiłków wydaje się banalne, tak naprawdę nawet przy zupce / jajecznicy mamy w głowie pełno wątpliwości. Najnowszy schemat żywienia niemowląt daje nam dużą dowolność we wprowadzaniu nowych produktów i dań do diety malucha. Najważniejsza zasada zalecana przez specjalistów brzmi: dziecko decyduje ILE je, a rodzic decyduje CO dziecko je.

BYĆ MOŻE  JESTEŚ TERAZ W MOMENCIE, W KTÓRYM JA BYŁAM KILKA LAT TEMU

Po urodzeniu córki, będąc świeżo upieczoną mamą, szukałam wiedzy, która pozwoliłaby mi na zmianę moich nawyków żywieniowych, a potem przekazaniu (już tych dobrych) córce. Dziecko jest uważnym obserwatorem, wszystko naśladuje – to, co jemy też. Gdy zbliżał się moment rozszerzenia diety, zastanawiałam się, jak wpoić dobre zasady żywienia i wychować Małego Smakosza. Niestety ani telewizja (reklamy kaszek i jogurcików dla dzieci), ani otoczenie („Daj troszkę czekoladki polizać”, „Nie przesadzaj”) w tym postanowieniu nie pomagały.

Trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce. Przecież pierwsze 1000 dni to kluczowy moment, żeby zaprogramować zdrowie dziecka (źródło: www.1000dni.pl). Ale zanim zaczniemy wymagać od swojej pociechy, aby jadła ze smakiem marchewkę i sałatę, sami musimy czerpać radość z jedzenia tych warzyw.

Zdawałam sobie sprawę, że najłatwiej od początku nauczyć malucha dobrych nawyków. Nie ukrywam, że wiązało się to z wielkim poświęceniem, samozaparciem i walką z otoczeniem. Moją motywacją do zmiany stylu życia było i jest zdrowie mojego dziecka.
Wybrałam zupełnie inną strategię żywienia dziecka. Teraz coraz więcej rodziców zwraca uwagę na żywienie dzieci – kilka lat temu byłam “dziwolągiem”, “dziwakiem” i “przesadzałam”.
W tej chwili Lila ma 7 lat, jest Małym Smakoszem i miłośnikiem zdrowego stylu życia, a ja coraz częściej słyszę, że jest “niesamowita z tym swoim jedzeniem”. 
Uwielbia warzywa, zakochała się w domowych słodyczach, a swoich gości częstuje rodzynkami i …. natką pietruszki.

Nieprawdopodobne?

Wiele osób mnie pyta, jak to możliwe, że Lila pije wodę, pokochała domowe słodycze i zjada obiad z dokładką? Nasza droga do sukcesu nie była łatwa, bo wszystko robiliśmy inaczej – podobno “na przekór”.  Na początku musieliśmy zacząć zmiany od siebie, a to wymagało poświęcenia, zaangażowania i czasu.

Rozszerzanie diety zacznij dobrze

Oczywiście nie dam Ci gwarancji, że Twoje dziecko będzie również zajadać się pietruszką i szparagami popijając to wszystko koktajlem z jarmużu.

Pamiętaj tylko, że przez pierwsze lata masz wpływ na żywienie swojego malucha. Nie zmarnuj tej szansy! Rozszerzanie diety zacznij dobrze.

Unikaj cukru, soli, produktów przetworzonych, podawaj dużo warzyw i owoców. Do picia wybierz wodę. Nie kupuj wszystkich produktów stworzonych „specjalnie dla dzieci” – czytaj składy.

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Dobre rady dla Ciebie

Jemy to samo

Nie musisz gotować osobnych posiłków dla swojego dziecka.

Gotowe kaszki to nie obowiązek

Nie musisz kupować specjalnych kaszek i produktów „dla dzieci”.

Zamień sklepowe na domowe!

Nie musisz kupować słodyczy z kiepskim składem!

Dziecko to nie mały dorosły!

Jeśli dieta dorosłych zawiera mało owoców i warzyw, zbyt dużo cukru i soli, jest ciężkostrawna i bogata w tłuszcze zwierzęce = nie nadaje się dla małego dziecka.

Przygotowując posiłki dla dzieci warto pamiętać o tym, aby nie przenosić swoich przyzwyczajeń i uprzedzeń do diety dziecka.

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW
Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Rewolucje w kuchni

Rozszerzanie diety Małego Smakosza to idealny moment na przyjrzenie się swojej diecie. Wiele osób przyznaje, że rozszerzanie diety dziecka to rewolucja na talerzu całej rodziny. 

I tak naprawdę to mały człowiek rozszerza dietę wszystkim domownikom, bo np. kupujemy warzywa, których nigdy nie jedliśmy. Sięgamy po nowe produkty, mamy ochotę eksperymentować, zaczynamy czytać etykiety, szukamy zdrowszych zamienników, a nawet odkrywamy inne sposoby przyrządzania dań.

Chcesz zmienić sposób gotowania? Nie masz czasu na poszukiwanie dań dla malucha i całej rodziny? Nie wiesz jak ogarnąć posiłki dla dziecka – zastanawiasz się czy musisz gotować dwa różne obiady? Chcesz podać zdrowe deserki bez dodatku cukru rafinowanego (i innych „zdrowszych” zamienników)?

Jeśli tak, to książka „Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW” jest dla Ciebie smile