BLW to wspaniała przygoda dla całej rodziny i ogromna frajda dla malucha. Zanim zaczniecie rozszerzanie diety, przeczytaj 5 porad BLW, które Cię  zainspirują i uspokoją laughing

 Porady BLW – Bobas Lubi Wybór

Bobas Lubi Wybór, a Mama Bardzo Lubi Wiedzieć z czym to się je!

Pamiętam jak bardzo stresujący był dla mnie moment rozszerzenia diety Liliany. Z jednej strony nie mogłam doczekać się nadchodzącej przygody z jedzeniem, a z drugiej czułam niepokój i niepewność – czy dam sobie radę, czy dobrze zacznę? W 2014 roku o BLW raczej nikt nie słyszał, a na samodzielne jedzenie małego dziecka, niektórzy nie mogli ze spokojem patrzeć. To było naprawdę nowe doświadczenie, wszyscy dookoła zaczynali rozszerzanie diety od papek – od słoiczków. Nasza przygoda z BLW zaczęła się około 7-8 miesiąca, dopiero wtedy, po zagłębieniu tematu, postawiłam (i sama byłam gotowa surprised) na metodę BLW. 

Co oznacza tajemniczy skrót BLW?

 BLW czyli Bobas Lubi Wybór, to metoda karmienia dziecka, która polega na tym, że maluch sam zjada swoje jedzenie – nie jest karmiony łyżeczką przez rodzica. Zamiast papek dostaje do rączki ugotowane i odpowiednio pokrojone np. owoce i warzywa. Słowo „wybór” zaznacza, że bobas sam decyduje co je, bo wie czego potrzebuje. Czasami z chęcią zje warzywa, a nie tknie mięsa i odwrotnie. A my powinniśmy wtedy zaufać i nie naciskać – po prostu dać wybór. Twoje najważniejsze zadanie i misja do spełnienia przy rozszerzaniu diety BLW, to proponowanie naturalnych i różnorodnych produktów. Wiem, jak ciężko jest na początku – w głowie młodej mamy wiruje od wątpliwości. Bardzo dobrze pamiętam ten stres związany z nowym etapem w życiu mojego dziecka, dlatego przygotowałam porady BLW, które sama chciałabym usłyszeć kilka lat temu. Złote porady BLW, po to, aby Ci pomóc, trochę uspokoić i zainspirować.

5 porad BLW dla początkujących

1

Moją poradą BLW numer 1 jest: „wrzuć na luz i nie przejmuj się bałaganem”. I to piszę JA – pedantka i wielbicielka porządku (dawne czasy, rzecz jasna 😂). W domu wszystko było białe, a dodatki w pokojach dobierane kolorami i zmieniane co jakiś czas. No, a później pojawiły się ZABAWKI i nastał kolorystyczny nieład w salonie 😂 Resztki jedzenia na podłodze, w krzesełku, na ubrankach – TO NIC groźnego wink Gorzej z tymi resztkami przyklejonymi do ściany 😂 Twoje dziecko uczy się jeść, w tym początkowym etapie niepotrzebne mu sztućce, talerz też z chęcią wyrzuci. Na dobre maniery przy stole przyjdzie czas za kilka miesięcy. Naucz się głęboko oddychać, a przejdziesz przez ten etap bezboleśnie laughing

2

Kup najprostsze krzesełko do karmienia. Polecam te z IKEA. Niepotrzebne Ci krzesło z zakamarkami, bajerami i wyściółką z jedwabiu, u w i e r z  mi w  to! 😂 Niestety do tego krzesełka z sieciówki trzeba dorobić podnóżek, ale wystarczy jeden panel podłogowy i sprawa załatwiona 💪 Przyda Ci się też cerata i śliniak z długimi rękawami i kieszonką (tam będą wpadać kawałki jedzenia). W sezonie letnim możesz malucha rozebrać do golasa, a później wsadzić do pralki….pod prysznic (szczególnie wtedy, jak na obiad będzie spaghetti z pysznym sosem pomidorowym). Cerata podłożona pod krzesełko to świetny patent, bo po obiedzie wystarczy przetrzeć szmatką lub wysypać okruszki do kosza, ewentualnie wyrzucić przez balkon.

3

Ty decydujesz co dziecko zje, a dziecko decyduje ile i czy zje. Nie zmuszaj malucha do jedzenia – zaufaj mu. Po prostu. To tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Pamiętaj, że bobas lubi wybór więc Ty gotujesz mu np. mięso, brokuły i ziemniaki, a on wybiera sobie do jedzenia to, co chce.

4

Każde dziecko jest inne – rozwija się w swoim własnym tempie. Nie spiesz się z rozszerzaniem diety. Przy BLW dziecko powinno siedzieć. Szósty miesiąc życia dziecka jest umowny, niektóre dzieci będą gotowe na BLW trochę później.

5

Ostatnia porada BLW, która być może Cię zaskoczy lub zmotywuje do działania. Metoda karmienia BLW to wspólne, zdrowe posiłki dla całej rodziny – nie musisz gotować specjalnych obiadów dla swojego malucha, o ile Wasze dania są zdrowe, zawierają wiele warzyw i nie kupujesz np. vegety.  Tylko – no właśnie? Czy jecie dużo warzyw? Pijecie wodę? Po jakie produkty w sklepie sięgasz? Czytasz etykiety? Przed rozpoczęciem BLW, przyjrzyj się swojemu menu i pomyśl, co warto zmienić – masz do tego idealną okazję. Rozszerzanie diety Liliany, to był moment na rewolucje w naszej kuchni i zmianę nawyków. Zrezygnowaliśmy z cukru rafinowanego, używamy mniej soli, nie kupujemy gotowych torebek z proszkiem, soków i jogurtów o smaku owocowym. Jeśli uważasz, że trzeba coś poprawić w żywieniu całej rodziny, to właśnie teraz jest idealny moment na zmiany. 

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza BLW

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym gotowaniu dla najmłodszych, sięgnij po moje e-booki. Znajdziesz w nich kreatywne i sprawdzone przepisy, które Twój maluch pokocha.

Przejdź do sklepu i zamów swoje egzemplarze już dziś, by rozpocząć kulinarne odkrywanie z dzieckiem.