Jak wprowadzić jedzenie do rączki i pokarmy w kawałkach?

Rozszerzanie diety niemowląt to istotny krok w rozwoju malucha. Niezależnie od tego, czy wybierasz metodę BLW, czy preferujesz inną ścieżkę, warto jak najszybciej wprowadzić do diety dziecka jedzenie w kawałkach. Dlaczego? Ponieważ poznawanie różnych konsystencji pokarmów ma kluczowe znaczenie dla rozwijającego się organizmu dziecka.

Nie przedłużaj podawania papek, bo jedzenie pokarmów o różnej konsystencji jest bardzo ważne dla rozwoju Twojego dziecka. Być może w tej chwili jesteś trochę prze-ra-żo-na, boisz się zadławienia, zakrztuszenia, nie wiesz jak przygotować takiemu maluchowi jedzenie? Być może przeraża Cię brak zębów? Zęby nie są potrzebne, aby podać dziecku jedzenie w kawałkach. Jeśli boisz się zakrztuszenia/zadławienia, zobacz sobie filmiki pierwszej pomocy, dzięki temu będziesz wiedziała jak zaareagować.

A teraz czas, abyś zobaczyła, jak bezpiecznie podać dziecku jedzenie w kawałkach.

Pierwsze pokarmy do rączki

Rozpoczynając przygodę z pierwszymi pokarmami do rączki, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Odpowiednie gotowanie i krojenie produktów są kluczowe.

Ale od czego zacząć? Na początek wybierz produkty jak najmniej przetworzone, skupiając się na warzywach, mięsie lub owocach. Gotuj warzywa, gotuj mięso, a owoce podawaj w formie łatwo chwytalnych kawałków. To świetny moment, aby maluch przyzwyczajał się do różnorodnych smaków.

Gdy już opanujesz podstawy, możesz zaczynać eksperymentować, tworząc pyszne dania, takie jak placuszki czy kotleciki. Pamiętaj o stopniowym wprowadzaniu nowych smaków i tekstur, dopasowując się do potrzeb i preferencji Twojego malucha.

Wprowadzanie pierwszych pokarmów to niesamowita przygoda odkrywania dla dziecka i rodzica. Ciesz się tym etapem razem ze swoim Małym Smakoszem.

pierwsze pokarmy do rączki (2)

Pierwsze warzywa do rączki

Warzywa (np. marchewkę, ziemniaki, batata, buraki,cukinię) gotujemy w wodzie lub na parze (bez dodatku soli). Podajemy w słupkach. Aby przyspieszyć czas gotowania, warzywa możesz pokroić i gotować już w kawałkach. 

Pomidory kroimy w ćwiartki.

Kapustę kroimy na drobne kawałki.

Ogórka zielonego można zetrzeć na tace lub pokroić w słupki.

Kalafior / brokuł – różyczki.

pierwsze pokarmy do rączki

Pierwsze owoce do rączki

Jabłko podajemy w całości, ścieramy na tarce lub gotujemy w wodzie. 

Winogrona kroimy wzdłuż.

Banana możesz obrać ze skórki do połowy lub obtoczyć w amarantusie, dzięki temu łatwiej będzie go utrzymać w małej rączce.

Kiwi kroimy wzdłuż.

Mandarynki i pomarańcze podajemy w cząstkach.

pierwsze pokarmy do rączki

Białko

Mięso gotowane lub pieczone.

Jajka ugotowane i pokrojone na ćwiartki.

Z mięsa mielonego możesz zrobić kulki – klopsiki i ugotować w wodzie. 

Ryba pieczona lub gotowana (bez ości). 

Jogurt naturalny dziecko może jeść rączkami.

pierwsze pokarmy do rączki

Zboża

Z ryżu czy kaszy możesz zrobić kulki.

Pieczywo (najlepiej ze sprawdzonego źródła) w słupkach.

Makaron ugotowany, miękki (np. świderki, kokardki).

Owsianka ugotowana na gęsto.

pierwsze pokarmy do rączki
pierwsze pokarmy do rączki

Gotuj zdrowo i wychowaj Małego Smakosza

Jeśli poszukujesz więcej inspiracji i konkretnych przepisów, mam dla Ciebie propozycję. Mój e-book to skarbnica sprawdzonych przepisów, które nie tylko zadowolą podniebienie malucha, ale także dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych.

Znajdziesz w nim kreatywne i łatwe do przygotowania dania. To idealny przewodnik dla każdej mamy, która pragnie zapewnić swojemu maluchowi zdrową i różnorodną dietę.

Przejdź do sklepu i zamów swój egzemplarz już dziś. Rozpocznijcie razem z malcem kulinarne odkrywanie, pełne smaków i zdrowych przyjemności.

ebook blw

Literatura

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014.https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf

Gill Rapley, Tracey Murkett „Bobas lubi wybór”

http://www.espghan.org/