Żywienie dzieci w żłobku

Żywienie w żłobku często budzi obawy u rodziców. Często słyszymy historie o niezdrowych posiłkach, takich jak płatki czekoladowe, pasztety czy parówki, które są podawane dzieciom na śniadanie. Brakuje też warzyw i zdrowej żywności, która jest kluczowa dla właściwego rozwoju maluchów.

Dla wielu rodziców, którzy starają się wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, jest to frustrujące doświadczenie. W domu pracują nad rozwinięciem u dziecka różnorodnych smaków i zamiłowania do warzyw, a potem widzą, że ich starania są niweczone w żłobku.

Jednak nie wszystko jest stracone. Istnieje wiele możliwości, jak rodzice mogą wpływać na żywienie swojego dziecka w żłobku. Kluczem jest komunikacja i współpraca z personelem i dyrekcją żłobka.

Dzieci w żłobkach spędzają sporo czasu. Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na zdrowie malucha, dlatego warto sprawdzić i pytać o menu. Zbliża się wrzesień, a ja coraz częściej dostaję wiadomości z prośbą o ocenę jadłospisu. Jeśli czytasz bloga od dawna, to wiesz jak ważne jest dla mnie żywienie mojej córki. Dzielę się pomysłami na posiłki – wszystkie możesz znaleźć w zakładce „Menu dla dzieci BLW” albo tutaj.

Ale wracając do próśb o zerknięcie na menu, to ciężko mi coś ocenić czytając tylko jadłospis, bo na papierze dania zazwyczaj wyglądają OK, natomiast ważne są szczegóły. Jak jest naprawdę – na talerzu? Najczęstsze błędy:

$
mała ilość warzyw (głownie jako surówki)
$
 dania są bardzo tłuste
$
produkty przetworzone
$
dania smażone pojawiają się zbyt często
$
brak różnorodności
$
kiepskiej jakości składniki
$
słodycze w dużych ilościach
$

dania niedostosowane dla małych dzieci

Sprawdź, co je Twoje dziecko!

żywienie dzieci w żłobku

Naprawdę nie chodzi mi tutaj o to, aby roczniaka w żłobku karmić smoothie ze szpinaku, dodawać nasiona chia do jogurtu czy szparagi na obiad. Ale są jakieś normy, które trzeba spełniać! Makaron z serem i cukrem to nie jest wartościowe danie dla dziecka. Parówki na śniadanie albo pseudo pasztet to też kiepskie propozycje.

Drogi Rodzicu! Nie przynoś słodyczy!

Niestety rodzice też nie są bez winy. Uważam, że żłobek (i przedszkole) to miejsca w których powinno się kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli Twoje dziecko je słodycze, to OK. Ale proszę nie przynoś ich do żłobka na drugie śniadanie czy podwieczorek. Jeśli w placówce jest zasada, że na drugie śniadanie dzieci jedzą owoce lub warzywa, to uszanuj to. Polecam też przeczytać wpis brzuszek dziecka to nie śmietnik.

 

A co przynoszą rodzice na II śniadanie?😱

🚫SERKI i JOGURTY

 To jest DRAMAT, aby maluchom podawać (de)serki z tak dużą ilością cukru i syropu g-f. Dzieci naprawdę z chęcią zjadają owoce, tym bardziej, jak cała grupa ma to samo. Ale NIE, zawsze jakieś 2 osoby muszą przynieść „pyszny serek na głoda” lub „tutti rutti”.🤪

🚫SOKI
Jeśli dziecko oprócz buziaka na pożegnanie, dostaje od mamy sok ze szklanką cukru rozlanego do 3 butelek, to NIE MA szans, aby zjadło jakikolwiek posiłek. I nie je. I mnie to w ogóle nie dziwi. 

 

BATONIKI

Małe dzieci w wieku 12 miesięcy + nie powinny jeść takich rzeczy. Nie przekonasz mnie, że „bombelek” musi zjeść Kinder batonika, aby mieć szczęśliwe dzieciństwo. Nie, po prostu NIE. Domowe słodycze, które podaję mojej córce znajdziesz w e-booku.

 

żywienie dzieci w żłobku

Co możesz zmienić?

No dobrze, ale co zrobić? – pytacie. Z kim porozmawiać na temat żywienia?

Możesz zgłosić dyrekcji, że Twoim zdaniem menu jest nieodpowiednie. Możesz zaproponować zmiany, pogadać z innymi rodzicami, dowiedzieć się, co oni myślą. Możecie wtedy razem zasugerować lepsze opcje. Być może dyrekcja nawet nie jest świadoma problemu. Najgorsza sytuacja (moja! a jakże tongue-out) – jak będziesz jednym „dziwolągiem” laughing w całej placówce i nie będą Ci odpowiadały płatki czekoladowe na śniadanie albo krem czekoladowy. Tu jest dopiero problem. Ale i na to znalazłam rozwiązanie – zrezygnowałam z żywienia w placówce. Jest to ogromne utrudnienie, ale ja nie zgadzam się na byle jakie żywienie mojej córki.

Rozmowa z dyrektorem żłobka jest pierwszym krokiem. Warto wyjaśnić swoje obawy dotyczące żywienia i przedstawić swoje wartości i oczekiwania. Można zaproponować wprowadzenie zdrowszych posiłków do jadłospisu, takich jak owsianka i dania z strączków, zamiast parówek czy pasztetów.

Ważne jest również rozmawianie z innymi rodzicami. Tworzenie sojuszy i wspólny głos może mieć silniejszy wpływ na decyzje dotyczące żywienia w żłobku. Można organizować spotkania, dyskusje i wymianę doświadczeń. Wspólna determinacja może przyczynić się do wprowadzenia pozytywnych zmian.

Jednak nie tylko personel i inni rodzice mają wpływ na żywienie w żłobku. Rodzice mogą również pracować z dzieckiem w domu, aby utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe. Gotowanie razem, eksperymentowanie z różnymi smakami i łączenie posiłków z radością może pomóc dziecku zrozumieć korzyści zdrowego odżywiania.

Należy pamiętać, że zmiana nie przyjdzie natychmiast. To długotrwały proces, który wymaga zaangażowania i wytrwałości. Jednak każdy krok w kierunku zdrowszego żywienia jest wartościowy. Nawet małe zmiany, takie jak wprowadzenie niewielkiej ilości warzyw lub zdrowszego śniadania, mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

ebook śniadania
książki i ebooki LADYOCHMISTRZYNI